Cover Image

Perspektywy zawodowe instalatorów, a konieczność nadążania za nowościami technicznymi

Grudzień 28, 2020
Czas czytania: 3 minut

Praca instalatora jest złożona i wszechstronna, a swym zasięgiem obejmuje zarówno obiekty już istniejące, jak i nowo powstające. Montaż czy naprawa skomplikowanych układów instalacyjnych wymaga wiedzy i zręczności, ale też gotowości do tego, by swoje kompetencje nieustannie podnosić i doskonalić.

Instalacje zmieniającego się świata

Działalność instalatorów wymaga poruszania się po zróżnicowanych obszarach. Do ich zadań należy wykonywanie prac instalacyjnych, sanitarnych, grzewczych, gazowych i innych. W realizacji zleceń niezbędna jest umiejętność odczytywania projektów instalatorskich oraz planów budowlanych. Wykonany układ należy poddać kontroli szczelności oraz drożności. Wiele uwagi wymagają już istniejące instalacje, niekiedy sukcesywny remont zużytych czy uszkodzonych odcinków okazuje się niewystarczający. Położenie nowej instalacji oraz skorelowanie jej z już istniejącą infrastrukturą wymaga uwzględnienia warunków gwarantujących niezawodne działanie całego systemu.

Instalator oprócz wykonywania bieżących prac powinien nieustannie śledzić zmiany i innowacje technologiczne wprowadzane przez producentów. Wiemy, że z jednej strony wiążą się one z udostępnianiem coraz nowszych materiałów gwarantujących lepsze właściwości użytkowe. Z drugiej – nowatorskie rozwiązania poprawiają warunki pracy monterów, pozwalając na oszczędność czasu i wysiłku. Nie ulega wątpliwości, że każdy aktywny zawodowo instalator sanitarny powinien pogłębiać swoją wiedzę i kompetencje, gdyż od nich uzależnione są jakość oraz profesjonalizm wykonanych przez niego zleceń.

Bezpiecznie i w jednym miejscu

Odbiorcy instalacji sanitarnych oczekują więc usługi zrealizowanej w zgodzie z najwyższymi standardami. Szybkość i terminowość robót to jeden z absolutnych wymogów. W dzisiejszym zapracowanym oraz wiecznie spieszącym się świecie nikt nie chce czekać na odbiór wykonanych i skontrolowanych instalacji, od których zależą kolejne etapy robót. Instalatorom sanitarnym sytuacji nie ułatwia zmieniające się prawo budowlane zaostrzające wymogi względem instalacji sanitarnej.

Z tego powodu niezwykle cenna jest taka oferta szkoleniowa, która uwzględnia zróżnicowane potrzeby instalatorów sanitarnych. W obecnych czasach wydaje się, że jedyną pewną i satysfakcjonującą metodą są szkolenia instalacyjne online. Ich atutem jest bogata baza tematyczna odnosząca się do najnowszych produktów i technologii opracowanych przez czołowych producentów.

Program szkoleń instalacyjnych przez Internet składa się często z materiałów teoretycznych i części praktycznej prezentowanej w udostępnianych filmach instruktażowych, które wnikliwie i obrazowo prezentują montaż wybranych urządzeń oraz elementów instalacji.

Ukończenie szkolenia zostaje potwierdzone certyfikatem stwierdzającym nabycie kompetencji do przyłączania urządzeń czy wykonywania i konserwowania instalacji. Zaletą szkoleń instalacji sanitarnych online jest możliwość udziału w najdogodniejszym momencie i w wybranym miejscu. Formy dokształcania przez Internet pozwalają zaoszczędzić czas, gdyż bez konieczności podróżowania do placówki szkoleniowej możemy wzbogacić już posiadane umiejętności oraz zdobyć nowe. Pamiętajmy, że inwestycja we własny rozwój zawodowy to skuteczny sposób na to, aby podnieść atrakcyjność swoich usług i wiarygodność u zleceniodawców.